Kriptoekonomika ir finansai

Viskas apie blokčainus, kriptovaliutas ir daugiau.

Kas yra „blockchain“ (blokų grandinės) technologija?

source-Hoyes1
source-Hoyes1
+

Jeigu esate girdėję apie Bitcoin, tai didelė tikimybė, kad girdėjote ir terminą „blockchain“. Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad šis terminas yra tik dar vienas būdas pavadinti Bitcoin kriptovaliutą, tačiau iš tikrųjų, blockchain (arba blokų grandinės) technologija turi didžiulį potencialą pakeisti ne tik finansų, bet ir kitus ekonomikos sektorius. Kitaip sakant, blokų grandinė - tai ne tik kriptovaliutos. Taigi, toliau pasistengsiu paaiškinti kas yra blockchain ir kaip veikia ši ateities technologija.


Pirmoji blockchain arba blokų grandinės technologijos versija buvo pasiūlyta Satoshi Nakamoto dar 2008 metais. Jis arba jie (nėra žinoma kas iš tikrųjų yra Satoshi Nakamoto) šią technologiją panaudojo sukurdami Bitcoin – pirmąją pasaulyje kriptovaliutą. Bitcoin buvo kuriama kaip decentralizuota atsiskaitymų sistema, kurios funkcionavimui nereikia jokios centrinės institucijos dalyvavimo.

Iš esmės, blockchain technologija yra duomenų saugojimo būdas, kuomet informacija yra patikimai užšifruojama ir saugoma atskiruose informacijos blokuose, tarpusavyje surištuose tam tikromis žymomis. Kitaip sakant, blokų grandinę būtų galima palyginti su buhalterijos didžiąja knyga, kurioje saugoma visa informacija apie atliktas operacijas. Kadangi visa informacija blokų grandinėje yra patikimai užšifruota, ji yra privati, bet kartu ir vieša – bet kas gali matyti jūsų atliktą operaciją, bet niekada nesužinos, kad tai būtent jūs.

Galiu pateikti paprastą pavyzdį: įsivaizduokite draudimo istoriją saugomą blokų grandinėje. Kiekvienas atliktas įrašas šioje draudimo istorijoje turės unikalią žymę su data ir laiku. Tam, kad duomenys visuomet būtų teisingi ir nebūtų kažkokių netikslių interpretacijų, blokų grandinės technologija neleis jų pakeisti atgaline data. Tokiu būdu saugoma informacija išlaikys savo vientisumą ir nekintamumą. Susipažinti su draudimo įrašais galėtų tik jūsų draudimo agentas, turintis vieną raktą ir jūs pats, turinti kitą raktą. Štai tokiu būdu blockchain technologija gali būti pritaikyta draudimo sektoriuje.

Blokų grandinės technologija taip pat gali būti panaudota ne tik informacijos vieneto, bet ir viso programinio kodo saugojimui. Šis machanizmas dar kitaip yra vadinamas „išmaniaisiais kontraktais“. Jo esmė ta, kad tam tikras programinis kodas gali būti užprogramuotas taip, kad suveiktų tik tuomet kai abi kontrakto pusės suveda savo privačius raktus, t.y. kuomet sudaro kažkokį susitarimą. Pavyzdžiui, išmanieji kontraktai gali būti sėkmingai pritaikyti autorinių teisių apsaugoje. Kontrakte tiesiog turi būti nustatyta keik kartų vartotojas gali pasiekti, peržiūrėti ar perklausyti kūrinį. Taigi, išmaniųjų kontraktų pritaikymo galimybės galima sakyti yra beribės.

Nuoširdžiai tikiuosi, kad šis mano straipsnis padėjo suprasti kas yra blockchain technologija kokios gali būti jos pritaikymo galimybės.

kriptoekonomika
kriptoekonomika
+

Ilgai galvojau nuo ko reikėtų pradėti šį blogą ir koks turėtų būti pirmasis blogo postas. Apsvarstęs, nusprendžiau pradėti daugiau mažiau nuo pat pradžių ir paaiškinti kas vis dėl to yra ta kriptoekonomika ir kodėl ji turėtų būti mums visiems svarbi.
Iš esmės, kriptoekonomikoje darniai susijungia ekonomikos ir kriptografijos mokslai, kurie padeda nagrinėti saugių ir svarbiausia ekonomiškai pagrįstų decentralizuotų sistemų kūrimą. Kriptografija – tai duomenų šifravimas, todėl ji užtikrina saugumą, o ekonominis pagrįstumas užtikrina, kad visa žmonių veikla bus vykdoma ekonomiškai pagrįsta ir tikslingai.


5 gyvenimo sritys kurias palies blockchain technologija

blockchain-technologijos-panaudojimo-galimybes
blockchain-technologijos-panaudojimo-galimybes
+

Blokų grandinės (blockchain) technologija turi didelį potencialą pakeisti mūsų visų kasdienį gyvenimą įvairiose srityse – pradedant pinigų perlaidomis ar įvairių daiktų nuoma ir baigiant nuosavo turto valdymu ar net gi savo tapatybės įrodymu. Ši technologija ir jos panaudojimo būdai, sparčiai skinasi kelią bankiniame, finansiniame, sveikatos apsaugos, valstybiniame ir kituose sektoriuose. Taigi, kyla paprastas klausimas – kurios mūsų gyvenimo sritys bus stipriausiai įtakojamos blockchain technologijos?

Jau dabar blockchain pagrindu veikiančios finansinės paslaugos, nustato naujus reikalavimus finansų rinkų infrastruktūrai ir jų techninei bazei. Įvairios finansinės institucijos jau planuoja savo veikloje įdiegti vidines (privačias) blokų grandines. Kalbant apie atsiskaitymus, šiuo metu rinkoje cirkuliuojančios kriptovaliutos, žmonėms visame pasaulyje užtikrina greitas ir saugias pinigų perlaidas, o blokų grandinėje esanti perlaidų istorija yra absoliučiai saugi ir nepakoreguojama. Mokėjimo būdai, kuomet perlaidos yra atliekamos per trečiuosius asmenis, tampa pasenusiais.


Populiariausios kriptovaliutos apie kurias privalote žinoti

populiariausios_kriptovaliutos
populiariausios_kriptovaliutos
+


Kriptovaliutos – tai skaitmeninės valiutos, kurios yra sukurtos ir saugojamos tik elektroninėje erdvėje. Jos neturi fizinės išraiškos ir egzistuoja tik skaitmeninėje erdvėje. Vienas iš didžiausių šios rūšies pinigų privalumų yra tas, kad ši valiuta leidžia anonimiškai atlikti pinigines perlaidas tiesiogiai tarp vartotojų, nesinaudojant bankais ar kitais finansiniais tarpininkais. Iš esmės, kriptovaliutos nepriklauso nuo jokių valstybinių institucijų ir jų nekontroliuoja valstybių centriniai bankai. Kriptovaliutos perkamos tam skirtose valiutų biržose, o jų kaina absoliučiai priklauso nuo paklausos ir pasiūlos dėsnio.

Be jokios abejonės, pati populiariausia ir geriausiai pasaulyje žinoma kriptovaliuta yra Bitcoin. Tai pati pirmoji kriptovaliuta, kurios kūrėju laikomas Satoshi Nakamoto. Bitcoinas šiuo metu yra toks populiarus, kad apie jį tikriausiai yra girdėjusi ir jūsų močiutė. Nors Bitcoin yra pati populiariausia kriptovaliuta, besidomintys kriptoekonomika tūrėtų žinoti ir būti susipažinę ir su kitomis kriptovaliutomis. Kadangi jų yra iš tiesų daug, išvardinsiu tik pačias populiariausias.

Ethereum
Ethereum galima vadinti ne tik kriptovaliuta, bet ir atskira decentralizuotų aplikacijų kūrimo platforma. Šios platformos pagalba, net ir eilinis vartotojas gali susikurti išmaniuosius kontraktus, tokenus bei naudotis kitais decentralizuoto tinklo privalumais.

Litecoin
Jeigu Bitcoin yra kriptovaliutų auksas, tuomet Litecoin laikomas kriptovaliutų pasaulio sidabru. Ši kriptovaliuta rinkoje pasirodė netrukus po Bitcoino ir iš karto užimė pakankamai tvirtas pozicijas.

Ripple
Ripple geriau žinoma ne dėl savo kirptovaliutos, bet dėl decentralizuotos mokėjimų sistemos. Atsiskaitymas šia kriptovaliuta vidutiniškai užtrunka apie 4 sekundes, todėl Ripple tinklas pelnytai laikomas pačiu greičiausiu decentralizuotu mokėjimo sistemų tinklu. Reikėtų paminėti, kad Ripple taip pat nėra kasama kriptovaliuta.

Dash
Dash – tai viena iš dažniausiai internetinėse parduotuvėse atsiskaitymams naudojamų kriptovaliutų. Dash veikimas labai panašus į PayPal, todėl prekybininkai dėl didesnio klientų patogumo sutinka priimti atsiskaitymus šia valiuta.

Zcash
Zcash kriptovaliuta užtikrina visišką jos naudotojų konfidencialumą. Visi šia kriptovaliuta atliekami sandoriai yra saugiai užšifruoti ir neskelbiami. Naudojant šią kriptovaliutą, vartotojai gali džiaugtis blockchain teikiamais privalumais ir kartu būti visiškai ramūs dėl savo duomenų saugumo.

Taigi, šiame straipsnyje apžvelgiau pačias populiariausias ir dažniausiai naudojamas kriptovaliutas. Kitame straipsnyje pakalbėsime kur turimas kriptovalutas saugiai laikyti.


Kur laikyti savo kriptovaliutą?

kriptovaliutos
kriptovaliutos
+



Taigi, jau nusipirkote savo kriptovaliutą. Puiku, tačiau iš karto kyla klausimas, kur ją saugoti ir laikyti. Matote, kriptovaliuta skirtingai nei mums įprasti pinigai neturi fizinės išraiškos, todėl paprasto piniginės šioje situacijoje nepadės. Norint saugiai saugoti kriptovaliutą, tam reikės specialios ir šiam tikslui pritaikytos piniginės. Apie jas ir pakalbėkime.

Iš esmės, šiuo metu rinkoje siūlomos 5 tipų kriptovaliutų piniginės – tai specialios laikmenos („hardware“ piniginės), kompiuterinės, mobiliosios, virtualios ir popierinės piniginės. Kiekvienas iš šių tipų pasižymi tam tikromis savybėmis, kurias reikėtų žinoti.

Laikmenos („Hardware“ piniginės)
Speciolios laikmenos, tai principe kriptovaliutos saugojimui pritaikytos USB laikmenos, kurios būna apsaugotos slaptažodžiais ir kitais saugumo mechanizmais. Galima sakyti, kad tai pats saugiausias būdas laikyti savo kriptovaliutos santaupas. Iš kitos pusės reikėtų žinoti, kad šią laikmeną pametus arba jį pavogus, rizikuojate prarasti ir visus joje turėtus pinigus.

Kompiuterinės piniginės
Kompiuterinės piniginės tai kompiuterinės programos, kurios turi būti persisiųstos ir įdiegtos į jūsų kompiuterį. Tai pakankamai saugi kriptopiniginių rūšis, kadangi prie savo lėšų galima prieiti tik iš to kompiuterio, kuriame piniginė įrašyta. Iš kitos pusės, kriptovaliutą saugant savo kompiuteryje, nepamirškite pasirūpinti ir pačio kompiuterio saugumu. Toks kompiuteris tiesiog privalo turėti patikimą antivirusinę programą, kadangi kompiuteriui sugedus, galite prarasti ir jame turėtą piniginę.

Mobiliosios piniginės
Galima sakyti, kad mobiliosios piniginės savo savybėmis labai panašios į kompiuterines pinigines, tik skirtumas tas, kad jos įrašomos į jūsų išmanųjį telefoną. Tokiu būdu, savo nusipirktas kriptovaliutas, galite visuomet nešiotis šalia savęs.
Virtualios piniginėsNorint naudotis virtualiomis kriptovaliutų piniginėmis nereikia atsisiųsti jokių programų, jums pakanka turėti tik interneto ryšį. Iš vienos pusės tai tikriausiai pats patogiausias kriptovaliutų laikymo būdas, tačiau iš kitos pusės, kriptovaliutų istorijoje jau yra pasitaikęs ne vienas atvejis, kuomet kompiuteriniai įsilaužėliai, iš šios paslaugos teikėjų pavogia visus klientų duomenis. Taigi, renkantis virtualią piniginę ypatingą dėmesį skirkite paslaugos teikėjo patikimumui.

Popierinės piniginės
Popierinės piniginės – tai vienas iš paprasčiausių ir pigiausių būdų saugoti kriptovaliutą. Šiuo metu yra ne vienas tinklapis kuriame galite ant popieriaus atsispausdinti savo piniginės adresą. Viskas ką jums reikės vėliau daryti – tai nepamesti to ką atsispausdinote. Didžiausias šio tipo piniginių trūkumas yra tas, kad nors jos puikiai tinka kriptovaliutą saugoti, tačiau labai nepatogios kuomet reikia kriptovaliuta už kažką sumokėti.

Jei norite pasidomėti plačiau, galite pažiūrėti šį video apačioje: